کد خبر: 136632
رسانه‌های داخلی خلأ شکاف‌های خبری را پر کنند
نماینده سابق مردم تهران در مجلس گفت: رسانه‌های داخلی باید خلأ شکاف‌های خبری را پر کنند تا فضا به دست رسانه‌های خارجی نیفتد.

بیژن نوباوه در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار  با اشاره به اهمیت مرجعیت خبری اظهار کرد: به طور قطع اصلی‌ترین سؤال یک رسانه برای جذب مخاطب و وا‌ندادن میدان به حریف این باشد که چه کنیم رسانه‌های خارجی از ما جلو نیفتند. وی بیان کرد: البته ممکن است رسانه‌های خارجی بر اساس سلیقه مخاطب خود اخباری را منتشر کنند که رسانه‌های خودی و داخلی به دلایل مختلف سیاسی، اخلاقی، اجتماعی، قضایی و در سطح کلان منافع ملی این کار را انجام نمی‌دهند اما معمولاً علت برتری رسانه‌های خارجی در برابر رسانه‌های داخلی در مسائل مشترک و موازی این است که موقع انتشار خبر و در مواقع مواجهه با برخی شکاف‌های خبری از طریق ارائه اطلاعات به پر کردن این شکاف‌ها می‌پردازند.

نماینده سابق مردم تهران تصریح کرد: پرکردن این اطلاعات از طریق رسانه‌های داخلی این مزیت را دارد که هر چند ممکن است تلخ باشد اما این تلخی به مثابه دارو است اما اگر دشمن و حریف در عرصه رسانه به چنین کاری دست بزند به مثابه زهر است.

وی ادامه داد: به طور معمول در این‌گونه موارد اصحاب رسانه داخلی دچار اغماض و هراسند و طبعاً در چنین شرایطی رسانه حریف از این شکاف‌ها استفاده می‌کند و هر آن چیزی که دوست دارد به مخاطب ارائه می‌دهد. یعنی بخشی از واقعیت را بیان می‌کند و در خلأ اطلاعاتی هرچه را که بخواهد به آن می‌افزاید، بنابراین مهم‌ترین اصل برای رفع شدن چنین معضلی این است که در ابتدا برای مخاطب ایجاد جذابیت و اعتماد کنیم، البته رسیدن به این هدف کار دشواری نیست. 

مدیر مسئول روزنامه «عصر ایرانیان» در پایان متذکر شد: در مرحله بعدی زمانی که احساس کردیم بخشی از خبرها را نمی‌توانیم به دلیل خاص منتشر کنیم حداقل بخش‌هایی از آنکه نیاز مخاطب را رفع می‌کند، بیان کنیم. اگر چنین رویه‌ای در پیش گرفته نشود، فرصت‌ها را به حریف رسانه‌ای خود واگذار کردیم.

Page Generated in 0/0103 sec