شناسه خبر: 80617 منتشر شده در مورخ: 1395/10/18 ساعت: 07:43 گروه: اقتصادی
گزارش بانک مرکزی:

بعد از برجام، بدهی خارجی کشور 33 درصد بیشتر و ذخایر ارزی کمتر شده است

بعد از برجام، بدهی خارجی کشور 33 درصد بیشتر و ذخایر ارزی کمتر شده است
بانک مرکزی آمار عجیبی از وضعیت ناگوار بدهی‌های خارجی کشور پس از برجام منتشر کرد. براین اساس، بدهی خارجی ایران بعد از اجرای برجام 33 درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار بر اساس آمار جدید بانک مرکزی، بعد از برجام نزدیک به 1.9 میلیارد دلار بر بدهی‌های خارجی کشور افزوده شده و ذخایر ارزی بانک مرکزی هم بیش از 6 میلیارد دلار کاهش یافته است.


بر اساس آمار بانک مرکزی، در ابتدای زمستان سال 94 و قبل از اجرای برجام، مجموع بدهی‌های خارجی کشور 5 میلیارد و 675 میلیون دلار بود؛ اما این رقم در پایان خردادماه امسال و بعد از اجرای برجام به 7 میلیارد و 571 میلیون دلار افزایش یافت که بیانگر رشد حدودا 1.9 میلیارد دلاری (33 درصد) است.

البته بانک مرکزی در زیر جدول بدهی‌های خارجی کشور این توضیح را هم آورده است که «با احتساب معوقه‌ها به مبلغ 2531 میلیون دلار، کل بدهی های خارجی کشور در مقطع پایان خرداد ماه 1395 معادل 10102 میلیون دلار می باشد.»

در صورت محاسبه رقم 10.1 میلیارد دلار به عنوان بدهی‌های خارجی کشور در پایان خردادماه و مقایسه آن با رقم ابتدای زمستان 94 و قبل از برجام 5.675 میلیارد دلار) می‌توان گفت بدهی‌های خارجی کشور پس از برجام 78 درصد صعود کرده است.

از سوی دیگر، بانک مرکزی اعلام کرد که در سه‌ماهه اول امسال، 6 میلیارد و 171 میلیارد دلار از ذخایر ارزی بین‌المللی ایران کاسته شده است.

این در حالی است که در سال 1391 و در اوج تحریم‌های اقتصادی در دولت قبل، ذخایر ارزی بین‌المللی ایران 12.2 میلیارد دلار افزوده شده بود.

مجموع این آمار و ارقام، از آثار منفی برجام بر حساب‌های خارجی کشور حکایت دارد. این در حالی است که انتظار می‌رفت با تحقق وعده‌های دولتمردان درباره برجام و رفع تحریم‌ها، ذخایر ارزی کشور وضعیت مطلوبی پیدا کند.
منبع: مشرق

 

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0284 sec