شناسه خبر: 150460 منتشر شده در مورخ: 1400/05/11 ساعت: 11:28 گروه: سیاسی
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

اولویت اصلی کشور حل مشکل اقتصادی و معیشتی است/ لزوم ضابطه مند شدن پیام رسان های خارجی

اولویت اصلی کشور حل مشکل اقتصادی و معیشتی است/ لزوم ضابطه مند شدن پیام رسان های خارجی
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به دغدعه های مردم در راستای اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی گفت: ضابطه مند شدن در این حوزه مبنای تصمیمات است و بسته شدن این پیام رسان ها مشکلی را حل نمی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار، محمدرضا پورابراهیمی در خصوص طرح صیانت که توسط اکثریت اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه شده است بیان داشت؛ انتظار این بود این طرحی که توسط اکثر همکاران کمیسیون فرهنگی مجلس تدوین شده با توجه با تاثیرگذاری و ابعاد مختلف این موضوع بر حوزه های مختلف اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی با سایر نمایندگان مشورت می شد و یک کار جمعی انجام می شد.

پورابراهیمی تاکید کرد: علی رغم تاثیرات مهم این طرح بر روی فضای کسب و کارهای مجازی در اقتصاد کشور هیچگونه مشورت همفکری و هم نظری با کمیسیون اقتصادی انجام نشده و ما از این طرح اطلاع نداشتیم تا زمانی که اخیرا این موضوع در صحن علنی مطرح شد.

پورابراهیمی اظهار داشت: آنچه برای ما مهم است مدیریت فضای مجازی است که قطعا باید در دستور کار مجلس و دولت آینده قرار بگیرد و بخش رهاشدگی این فضا که امروز در حوزه های امنیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مشکل ایجاد می کند باید برطرف شود.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در زمان انتخابات ریاست جمهوری افزود: معظم له اخیرا فرمودند اولویت اصلی کشور موضوعات اقتصادی، معیشتی و اشتغال جوانان است ‌لذا علی رغم ساماندهی فضای مجازی که دغدغه تمام دلسوزان نظام می باشد، مطالبه رهبر معظم انقلاب و مردم الویت کار مجلس حل مشکلات اقتصادی است.

دکتر پورابراهیمی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در خصوص اصل ۸۵ طرح صیانت افزود: مفهوم اصل ۸۵ این است که مجلس اجازه داد یک کمیسیون تخصصی تشکیل شود، به جای اینکه مواد و اجزای تبصره های طرح صیانت در صحن علنی بررسی شود در این کمیسیون بررسی و جمع بندی این کمیسیون به شورای نگهبان ارسال شود.

پورابراهیمی با اشاره به اهمیت و آثار و پیامدهای ناشی از طرح صیانت بر فضای مجازی مرتبط با حوزه های اقتصادی، معیشتی و حوزه کسب و کارها افزود: به دلیل تاثیرات جدی بر معیشت و اقتصاد مردم حتما باید بخش هایی از این طرح تغییر جدی پیدا کند و به صورت جامع بررسی شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هنوز هیچ طرحی به تصویب مجلس نرسیده است ادامه داد:آنچه مصوب شده است روش بررسی طرح می باشد لذا هیچ متن طرحی هنوز در مجلس به تصویب نرسیده است‌ که البته نظر ما این بود که بررسی به صورت عادی انجام شود لذا همزمان با گزارش کمیسیون فرهنگی به صحن علنی کمیسیون های مهم و مرتبط با طرح همانند کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون فرعی گزارش خود را تهیه و به صحن علنی ارائه نماید که البته با این اقدام مجلس این فرصت از کمیسیون های فرعی در قالب گزارش جامع مجزا به صحن از نمایندگان سلب گردید.

پورابراهیمی گفت: معمولا طرح هایی اصل ۸۵ می شوند که در هدفگذاری آنها یک قانون آزمایشی است و یا اینکه زمان رسیدگی به آن ها وقت زیادی بگیرد و شرایط خاص داشته باشند که طبیعتا این موضوعات در خصوصطرح مذکوروارد نبود و لذا نظر ما این بود که باید طرح به صورت عادی در دستور کار نمایندگان قرار گرفته و تصویب آن با جزئیات در صحن علنی مجلس نهایی شود لذا ما با اصل موضوع مدیریت فضای مجازی صد در صد موافقیم اما با روش و نحوه رسیدگی به این محتوای بسیار مهم مخالفیم.

پورابراهیمی در ادامه بیان کرد؛ اگر چه در صورت تشکیل کمیسیون مشترک این ظرفیت می تواند کمک کند که تبادل نظر برای بخش هایی را که در جامعه نگرانی ایجاد می کند تصحیح کند و بخش هایی را که می تواند اضافه شود و طرح را تقویت کند و موجب شود نقاط ضعف را بر طرف کند که طبیعتا این کار باید انجام شود با این وجود رویکرد بررسی غیر اصل ۸۵ بررسی جامع تر و کامل تری را در پی خواهد داشت.

پورابراهیمی ضمن انتقاد از عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم بیان کرد: اگر چه نتیجه عدم ورود دولت در طی سال‌های اخیر به ساماندهی فضای مجازی باعث تدوین این طرح گردید، لیکن انتظار از نمایندگان این بود در آستانه تغییرات دولت اجازه بدهند دولت جدید مستقر شود و دولت سیزدهم با ارائه لایحه جامع بتواند این موضوع را با بررسی تمام ابعاد سازماندهی کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم حضور جدی دولت در کمک به ایجاد پیام رسان های قوی و موثر داخلی که بتواند به راحتی جایگزین پیام رسانهای خارجی شود افزود؛ تلاش هایی که در طول دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد متاسفانه نتوانست به ایجاد پیام رسان مناسب داخلی را جایگزین کند و عدم پیام رسان داخلی موجب شد مردم به سمت پیام رسان های خارجی بروند بر این اساس مردم مقصر نیستند زیرا ناتوانی دولت این وضعیت را رقم زده است.

دکتر پورابراهیمی ادامه داد:در حال حاظر سهم پیام رسان های داخلی به دلیل عملکردضعیف فقط یک درصد می باشد و لذا در شرایط کنونی نباید پیام رسان هایی که اکنون بستر فعالیت و تبادل و کسب و کار هستند بسته شوند لذا حتما باید ساماندهی شوند و رها بودن و بستنشان به صلاح نیست پس مدیریت این فضا مبنا قرار گیرد.

وی افزود: پیشنهاد ما این است همزمان با تشکیل دولت و کابینه جدید یکی از الزمات رای به وزرا بویژه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این باشد که سریعا لایحه دولت در زمینه ساماندهی فضای مجازی ارائه شود ضمن اینکه اگر لایحه از طرف دولت ارائه شود مغایرت های اصل ۷۵ و سایر موارد دیگری که مورد ایراد شورای محترم نگهبان واقع می شود وجود نخواهد داشت.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس باراشاره به اقدام شتابزده مجلس در خصوص تصویب اصل ۸۵ شدن این طرح افزود: اگر این کار انجام نمی شد و اجازه می دادیم چند ماه آینده دولت لایحه ارائه می کرد با یک کار منسجم که محدودیت های اصل ۷۵ و سایر موارد در آن لحاظ نمی شد می توانست کار بسیار جامعی شکل بگیرد و ظرفیتی ایجاد می کرد که مجلس نیز در کنار دولت یک کار مشترک انجام دهد.

وی گفت: اکنون دولت جدید مواجه می شود با یک طرحی که از قبل نوشته شده و تا حد زیادی دست دولت را برای موضوعاتی که ما انتظار داریم در بحث مدیریت فضای مجازی می بندد و این موضوع نیازمند بازنگری است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: اعتقادمان بر این است بستر فضای مجازی باید قانونمند در اختیار عامه مردم و فضای کسب و کار قرار بگیرد و اساسا با نگاه و رویکرد جدیدی که در تحولات اقتصادی در دنیا مطرح است از اقتصاد دیجیتال گرفته تا موضوعات مختلف باید در این رویکرد دیده شود.

وی افزود: یک نگاه سطحی و جزئی به مدیریت فضای مجازی، مشکل این بخش را حل نخواهد کرد.

وی بیان کرد: نگاه ما در پیام رسان های خارجی مدیریت، ضابطه مند و قانون مند کردن آنها بر اساس منافع ملی است ضمنا در این راستا از دولت سیزدهم می خواهیم در راستای افزایش ظرفیت پیام رسان های ملی نیز اقدام کند اگر این ظرفیت بتواند پاسخگوی آن چیزی باشد که مورد نیاز جامعه است حتما مردم از این ظرفیت استفاده خواهند نمود.

 
کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0277 sec