شناسه خبر: 147089 منتشر شده در مورخ: 1399/04/28 ساعت: 10:03 گروه: بین‌الملل
مرتضی غرقی؛

نباید تمام بار مبارزه با فساد بر دوش رسانه‌ها قرار گیرد

نباید تمام بار مبارزه با فساد بر دوش رسانه‌ها قرار گیرد
خبرنگار ارشد صداوسیما با تاکید بر اینکه مسئولیت مبارزه با فساد بر عهده نهادهای حاکمیتی و حکومتی است، گفت: نقش رسانه‌ها در این فرآیند نظارتی است و نباید تمام بار مبارزه با فساد بر دوش رسانه‌ها قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار مرتضی غرقی ، در مصاحبه با برنامه «انعکاس» که با موضوع«دغدغه های رسانه ها برای مبارزه با فساد» که به صورت زنده از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد،با اشاره به نقش رسانه‌ها در دفاع از حقوق مردم و مبارزه با فساد خاطرنشان کرد: فساد مثل یک گیاه هرز است که اگر فقط روی گیاه را از بین ببریم و ریشه آن همچنان باقی بماند این موضوع باعث بزرگ تر شدن گیاه هرز می شود، بنابراین مبارزه با فساد نیز باید ریشه ای و عمیق باشد.

 
وی با بیان اینکه یکی از علت‌هایی که شاید جوامع در حال توسعه، در بحث مبارزه با فساد و تحقق توسعه موفق نبوده اند این است که آنها قانونی که می نویسند را اجرا نمی کنند و آن قانون روی کاغذ می ماند، اظهار کرد: در مدت اخیر اقدامات قابل توجهی در کشور در راستای مبارزه با فساد از جمله فساد در قوه قضاییه صورت گرفته است و این یک نقطه قوت برای جمهوری اسلامی ایران است، این که وقتی می گوییم می خواهیم با فساد مبارزه کنیم ،در این راستا مقامات عالی رتبه قوه قضائیه نیز مورد بازخواست و محاکمه قرار می‌گیرند و این نشان می دهد که عزمی جدی در جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با فساد وجود دارد و امیدوارم حرکت هایی که در این زمینه آغاز شده است همچنان ادامه پیدا کند .
 
این خبرنگار با بیان اینکه ۲۰ سال پیش وقتی می خواستیم فسادی را آشکار کنیم، می گفتند به فلان جا و به فلان فرد نزدیک نشوید و این خط قرمز است ،گفت: ولی خوشبختانه در حال حاضر این نگاه به وجود آمده که اگر کسی در مسندی دچار فساد شد آن شخص دچار فساد شده است و حساب آن از نظام جدا است .
 
 
وی با بیان اینکه خط مقدم مبارزه با فساد باید دولت ، مجلس و نهادهای حاکمیتی باشند و این مبارزه باید از بالا به پایین صورت بگیرد، افزود: رسانه‌ها می‌توانند در این فرآیند شفاف سازی کنند .
 
این روزنامه‌نگار با تاکید بر این که هیچ کشوری با فساد به توسعه نمی‌رسد و در واقع یکی از لوازم مهم تحقق توسعه در یک کشور شفاف سازی و کمک به رسانه ها برای مبارزه با فساد است در همین چارچوب ادامه داد : البته من معتقدم که تمام بار مبارزه با فساد را نباید بر دوش رسانه‌ها بیندازیم و رسانه‌ها در این عرصه دارای نقش نظارتی هستند .
 
غرقی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این برنامه با اشاره به اهمیت دفاع از حقوق خبرنگارانی که در راستای مبارزه با فساد حرکت و تلاش می کنند ، افزود : متاسفانه کمتر از خبرنگاران در این عرصه حمایت شده است.
 
وی با تاکید بر اینکه مجلس باید در بحث قانون گذاری در حوزه اقتصاد، به روز باشد، اظهار کرد : قانون گذاری مجلس در حوزه اقتصاد از اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران کشور عقب‌تر است چنان که همچنان قانون‌تجارت در کشور مربوط به رژیم شاهنشاهی است.
 
وی در پایان گفت : در مجلس باید قوانینی تصویب شود تا این زمینه فراهم شود که رسانه‌ها در ریل صحیح خود قرار بگیرند.
 
کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/9265 sec