شناسه خبر: 147037 منتشر شده در مورخ: 1399/04/15 ساعت: 12:55 گروه: مسائل صنفی خبرنگاران
پس از اخراج‌ روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در ماه‌های اخیر صورت گرفت

اعتراض اهالی رسانه به انفعال چند ساله انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران

اعتراض اهالی رسانه به انفعال چند ساله انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
نویسندگان این بیانیه می‌گویند، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، به استناد ترکیبِ بعضاً کارفرمایی هیئت‌مدیره، عملکرد و مواضعش در قِبال بی‌ثباتی قرارداد‌های کاری، دستمزد‌های کم و غیرقانونی و اخراج‌ها - بیانیه‌هایی که جز به «متأسفیم» و «امیدواریم» ختم نشد - از ماهیتِ کارگری خارج‌شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار، تعدادی از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران با انتشار بیانیه‌ای به انفعال انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در برابر اخراج روزنامه‌نگاران و مسائل صنفی آنها اعتراض کردند. به گزارش عصر ایران، این روزنامه‌نگاران با اشاره به اخراج ده‌ها خبرنگار و روزنامه‌نگار در هفته‌های اخیر و محرومیت بسیاری از خبرنگاران از قرارداد‌های کاری محکم و حقوق قابل توجه، نوشته‌اند:«همین قرارداد و حقوق نیم‌بند هم در گردابِ تصمیماتِ مدیریتی ویران می‌شود.»
بر اساس این بیانیه، اخراج‌ها در بسیاری از رسانه‌ها به علت تهدیدات امنیت شغلی علنی نمی‌شوند و خبرنگاران در سکوت خبری بیکار و به انزوا کشیده می‌شوند. این خبرنگاران با اشاره به اینکه احکام اخراج آنها را از زندگی باز می‌دارد، به مواردی اشاره کرده‌اند که با وجود قرارداد قابل اتکا به خاطر دولتی بودن رسانه یا اعمال نفوذ مدیران مسئول، در نهایت دعوای حقوقی در ادارات کار فقط زحمتی اضافه برای خبرنگاران داشته و به نتیجه قابل توجهی نرسیده است.
نویسندگان این بیانیه از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران به دلیل داشتن «ترکیب بعضاً کارفرمایی هیئت‌مدیره» انتقاد کرده‌اند و گفته‌اند عملکرد و مواضع این انجمن صنفی در قِبال بی‌ثباتی قراردادهای کاری، دستمزدهای کم و غیرقانونی و اخراج‌ها، به بیانیه‌هایی که جز به «متأسفیم» و «امیدواریم» چیزی ندارد ختم شده و از ماهیتِ کارگری خارج‌ شده است. آنها گفته‌اند: «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در آخرین بیانیه به‌ نوعی به حمایت از کارفرما پرداخته است و این تشکل صنفی به یک تشکل نمایشی مبدل شده است.»
نویسندگان این بیانیه نوشته‌اند: «اگرچه ما خبرنگاران تشکلی سراسری -و نه استانی- نیاز داریم اما حداقل انتظار می‌رفت این انجمنِ تازه متولد شده مشکلات روزنامه‌نگاران را رصد کند و برای حمایت از آنان وارد عمل می‌شود. این انتظار وجود داشت که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران با نظارت دقیق و پیگیری‌های مستمر از ادامه روند نادیده گرفته شدن حقوق روزنامه‌نگاران چه از سوی همکاران صنفی و چه از سوی نهادهای دیگر جلوگیری کند اما نه ‌تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه وجود انجمن و ضعف عملکرد آن، امید اهالی رسانه را برای داشتن حمایت صنفی از بین برد.»
روزنامه‌نگاران نویسنده این بیانیه از «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» پرسیده‌اند که چرا گزارش دقیقی از جلسات هیئت ‌مدیره و مذاکرات و تصمیمات اتخاذ شده به‌ صورت ماهانه و سالانه ارائه نمی‌دهد و چرا روند تصمیمات و آرا شفاف نمی‌شود. در آغاز بحران کرونا در ایران، دستیار محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه کمکی به رسانه‌ها حرف زده بود. این روزنامه‌نگران همچنین خواهان شفاف‌سازی در زمینه کمک‌‌های مالی به این انجمن شده‌اند و پرسیده‌اند که آیا «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» در جریان توزیع ۱۰۰ میلیارد تومان «بودجه کرونایی وزارت کار» به مطبوعات قرار گرفته یا نه و اگر این بودجه توزیع‌ شده چرا انجمن با وجود اخراج‌ها سکوت کرده و آیا توانسته بر توزیع عادلانه آن نظارت کند و اگر هم این بودجه اساساً توزیع نشده، چرا انجمن اجازه می‌دهد که با تبلیغ چنین اقدامی از عنوان کمک به روزنامه‌نگاران سوءاستفاده شود؟
حضور تنی چند از اعضای هیئت‌ مدیره «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» در همکاری مستقیم با دولت به ‌عنوان کارمند یا مشاور رسانه‌ای و روابط عمومی نهادهای دولت نیز مورد انتقاد این بیانیه قرار گرفته است. آنها همچنین خواهان پاسخگویی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران به علت واکنش نشان ندادن درباره اخراج خبرنگاران، بی‌توجهی به تخلف کارفرمایان در پرداخت پایین‌تر از حداقل دستمزد در سال ۹۹ و مداخله نکردن در دعاوی حقوقی علیه کارفرمایان به نفع اهالی رسانه شده‌اند. بر اساس این بیانیه، هر یک از این موارد استقلال و اثرگذار بودن این تشکل را از بین می‌برد و نویسندگان خواهان پاسخگویی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در مقابل تمام موارد ضعف عملکرد شده‌اند.
متن کامل بیانیه به شرح ذیل است :

متن کامل بیانیه شماره یکم:
در پی اخراج گسترده و تضییع حقوق روزنامه‌نگاران؛
اعتراض‌نامه اهالی رسانه به انفعال چند ساله انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران

اخراجِ چند ده خبرنگار و روزنامه‌نگار، خبر مشترک این روز‌های رسانه‌های ایران است. اتفاقی که دومینو وار رخ می‌دهد. بسیاری از خبرنگاران نه قرارداد محکمی دارند و نه حقوق قابل توجهی، اما همین قرارداد و حقوق نیم‌بند هم هر روز در گردابِ تصمیماتِ مدیریتی ویران می‌شود. این اخراج‌ها در بسیاری از رسانه‌ها به علت تهدیدات امنیت شغلی علنی نمی‌شوند و خبرنگاران در سکوت خبری بیکار و به انزوا کشیده می‌شوند.

خبرنگارانی که به کار با حداقل حقوق گردن نهاده بودند، حالا با حکم اخراج از زندگی باز می‌مانند. نه چنان مُزدی گرفته‌اند که سرمایه‌ای داشته باشند؛ نه قرارداد قابل اتکایی داشته‌اند که بتوانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند. بسیار مواردی بوده که باوجود قرارداد قابل اتکا هم به خاطر دولتی بودن رسانه یا اعمال نفوذ مدیران مسئول، در نهایت دعوای حقوقی در ادارات کار فقط زحمتی اضافه برای خبرنگاران داشته و به نتیجه قابل توجهی نرسیده است.

درحالی‌که مردم ایران در تنگنای معیشتی، بیشتر از هر زمان دیگری به تلاش خبرنگاران برای خبررسانی نیاز دارند. خبرنگارانی که از احوال بدشان معمولاً خبری منتشر نمی‌شود، حتی تشکلی واقعی برای پیگیری مطالبات صنفی خود ندارند. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، به استناد ترکیبِ بعضاً کارفرمایی هیئت‌مدیره، عملکرد و مواضعش در قِبال بی‌ثباتی قرارداد‌های کاری، دستمزد‌های کم و غیرقانونی و اخراج‌ها - بیانیه‌هایی که جز به «متأسفیم» و «امیدواریم» ختم نشد - از ماهیتِ کارگری خارج‌شده است. حتی در آخرین بیانیه این انجمن درباره اخراج روزنامه‌نگاران، ادبیات «متأسفیم» هم به‌نوعی در حمایت از کارفرما تغییر کرد. وقتی بدون تشکل و اتحاد صنفی رها شده‌ایم، دیگر چه نیاز به یک چنین نمایشی است؟ آیا این کج‌روی بدون انتخابات پُر شبهه هیئت‌مدیره و رد صلاحیت تعدادی از دلسوزان ممکن بود؟ چیزی که ماهیتاً از آنِ ما نیست، با تابلوی انجمن صنفی کارگری، کارگری نخواهد شد.

اگرچه ما خبرنگاران تشکلی سراسری- و نه استانی- نیاز داریم، اما حداقل انتظار می‌رفت این انجمنِ تازه متولد شده مشکلات روزنامه‌نگاران را رصد کند و برای حمایت از آنان وارد عمل می‌شود. این انتظار وجود داشت که «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» با نظارت دقیق و پیگیری‌های مستمر از ادامه روند نادیده گرفته شدن حقوق روزنامه‌نگاران چه از سوی همکاران صنفی و چه از سوی نهاد‌های دیگر جلوگیری کند، اما نه‌تن‌ها این اتفاق رخ نداد بلکه وجود انجمن و ضعف عملکرد آن، امید اهالی رسانه را برای داشتن حمایت صنفی از بین برد. حتی در روز‌هایی که دستگاه‌های دولتی برخی خبرنگاران را به علت انجام رسالت پرسشگری، تحت‌فشار می‌گذاشتند نیز این انجمن جز بیانیه دادن، گامی فراتر نگذاشت.

هرچند هیئت‌مدیره «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» مدعی است که پیگیرِ مشکلات است و از طریق رایزنی‌ها مسائل را حل می‌کند. درصورتی‌که این‌گونه پیگیری‌های ریش‌سفیدان از عهده هر پیشکسوت دلسوزی برمی‌آید و انتظار این بوده که انجمن که فقط نام صنفی را یدک می‌کشد، وارد پیگیری‌های حقوقی شود که تاکنون هیچ موردی دراین‌باره گزارش نشده است.

با توجه به شرایط ویژه و بسیار بد فعلی اهالی رسانه، جمعی از روزنامه‌نگاران بر آن شده‌اند تا از انجمن صنفی که به نامشان فعالیت می‌کند، بپرسند که:

۱- چرا «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» گزارش دقیقی از جلسات هیئت‌مدیره و مذاکرات و تصمیمات اتخاذشده به‌صورت ماهانه و سالانه ارائه نمی‌دهد؟ گزارشی که نشان دهد انجمن مذکور در چند مورد برای حقوق روزنامه‌نگاران وارد عمل شده و به چه نتیجه‌ای رسیده است. چرا روند تصمیمات و آراء نیز شفاف نمی‌شود. به‌طور مثال باید ذکر شود که چگونه انجمن مذکور درباره اخراج‌های اخیر ازجمله اخراج روزنامه‌نگاران روزنامه شرق تصمیم به صدور بیانیه گرفت و چه کسانی با صدور این بیانیه موافقت و مخالفت کردند.

۲- چرا هیئت‌مدیره «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» درباره حامیان مالی این انجمن شفاف‌سازی نمی‌کند و باید توضیح دهد که چه کسانی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به انجمن کمک مالی کرده‌اند و آیا این حمایت‌های مالی در روند کار صنفی انجمن تأثیر داشته است یا نه؟

۳- آیا «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» در جریان توزیع ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه کرونایی وزارت کار به مطبوعات قرارگرفته است؟ اگر این بودجه توزیع‌شده چرا انجمن باوجود اخراج‌ها سکوت کرده و آیا توانسته بر توزیع عادلانه آن نظارت کند؟ و اگر هم این بودجه اساساً توزیع نشده چرا انجمن اجازه می‌دهد که با تبلیغ چنین اقدامی از عنوان کمک به روزنامه‌نگاران سوءاستفاده شود؟

۴- بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنی چند از اعضای هیئت‌مدیره «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» برخلاف اساسنامه انجمن (بند ۶ ماده ۴ اساسنامه مبنی بر نداشتن سمت صاحب‌امتیازی، مدیرمسئولی یا مدیرعاملی و یا هر نوع سمت کارفرمایی در مطبوعات و حوزه رسانه از سوی اعضا) عمل کرده‌اند. به‌غیراز این گزارش‌شده که برخی اعضای انجمن وارد همکاری مستقیم با دولت شده‌اند و به‌عنوان کارمند و یا مشاور رسانه‌ای و روابط عمومی دولت مشغول به کار هستند. اعضای هیئت‌مدیره باید دراین‌باره توضیح دهند. شاید صراحتاً اقدام آنان در تناقض با اساسنامه انجمن نباشد، اما همکاری با دولت و ترک حرفه روزنامه‌نگاری عملاً با روح فعالیت صنفی در تضاد است. انتظار می‌رود کسی که در رأس یک نهاد صنفی است، کارفرما نباشد.

۵- «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» اعلام کرده در مواردی که روزنامه‌نگاران مشکلی را اعلام کرده‌اند وارد عمل شده است؛ درصورتی‌که این انتظار وجود دارد تا انجمن همواره وضعیتِ روزنامه‌نگاران را رصد کند و قبل از اعلام نیاز خبرنگاری این انجمن وارد عمل شود. انجمن در چند مورد چنین رفتاری داشته است؟ چرا در شرایطی که چند ده خبرنگار اخراج شده‌اند، اقدام به برگزاری جلسه فوق‌العاده با تعدیل‌شدگان نکرده است؟

۶- اعضای هیئت‌مدیره توضیح دهند که درباره افزایش دستمزد روزنامه‌نگاران در سال‌های گذشته و تخلف کارفرمایان در پرداخت پایین‌تر از حداقل دستمزد که در سال ۹۹ در برخی رسانه‌ها دیده می‌شود، چه اقدام مؤثری انجام داده و آیا در این زمینه موفقیتی داشته‌اند یا خیر؟ البته پاسخ سؤال دوم را قبل از اعلام، روزنامه‌نگاران خود بهتر می‌دانند.

۷- کمیته حقوقی «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» در طول مدت فعالیت خود چند بار برای اعضای خود وکیل گرفته و چند بار در دعوای حقوقی علیه کارفرمایان به نفع اهالی رسانه وارد عمل شده است؟ گزارش دهند در چند مورد به موفقیت رسیده‌اند.

۸- اهالی رسانه انتظار دارند انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران برای طرح پرسش‌ها و انتقادات خبرنگاران، جلسه عمومی برگزار کند؛ اما جلسات عمومی این انجمن تاکنون به‌ندرت تشکیل‌شده و بدنه خبرنگاری مثل عضو جدا افتاده‌ای از نمایندگان خود هستند و این با تعریف نمایندگی صنفی در تناقض بوده است.

حتی یکی از این موارد نیز استقلال و اثرگذار بودن یک تشکل را از بین می‌برد و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران باید در مقابل تمام مواردِ ضعف عملکرد پاسخگو باشد.

۱. آرزو فرشید
۲. آزاده کاری
۳. آزاده کاظمی
۴. الهام یوسفی برخوردار
۵. امید کاجیان
۶. امیر کلهر
۷. امیرحسین مصلی
۸. ایمان خلیلی راد
۹. بهار سرلک
۱۰. پانید فاضلیان
۱۱. پریا امیری
۱۲. پیام عابدی
۱۳. ثمر فاطمی
۱۴. حامد قریب
۱۵. حبیب آرین
۱۶. حسین جمشیدیان
۱۷. حسین رازیان
۱۸. حمید رضا عظیمی
۱۹. حمیدرضا محمدی
۲۰. خسرو صادقی بروجنی
۲۱. رسول شکوهی
۲۲. رضا دهکی
۲۳. رضا نامجو
۲۴. روح الله سپندارند
۲۵. زهرا رهگشای
۲۶. زهرا علی اکبری
۲۷. زینب نورانیان
۲۸. سارا شمیرانی
۲۹. سارا محسنی
۳۰. ساسان گلفر
۳۱. ستاره لطفی
۳۲. سجاد صداقت
۳۳. سعید گیتی آرا
۳۴. سعید نادری
۳۵. سمیرا امیر چخماقی
۳۶. سمیه سایش
۳۷. سهیلا روزبان
۳۸. سیدعلی دوستی موسوی
۳۹. سینا جهانگیرزاده
۴۰. شیرین جمشیدیان
۴۱. طاهره رضایت
۴۲. عاطفه شمس
۴۳. علی اسدی خمامی
۴۴. علی رفاهی
۴۵. علی نامجو
۴۶. علیرضا صدقی
۴۷. علیرضا قربانی
۴۸. فاطمه آقایی فرد
۴۹. فاطمه رجبی
۵۰. فرهاد فتحی
۵۱. فروغ موحدزاده
۵۲. کیمیا نجفی
۵۳. مجید مسعودی
۵۴. محسن رفیق
۵۵. محسن فیض الهی
۵۶. محمد توکلی
۵۷. محمد حمیدی
۵۸. محمد طحانی
۵۹. محمد کریم آسایش
۶۰. محمدجواد صابری
۶۱. محمدرضا ستاری
۶۲. مرجان زهرانی
۶۳. مریم مهران راد
۶۴. مظاهر گودرزی
۶۵. منصوره محمدی
۶۶. مهدا شادمان
۶۷. مهدی فیضی صفت
۶۸. مهرداد محمدی
۶۹. مهسا قوی قلب
۷۰. میثم خدمتی
۷۱. میلاد شیراوند
۷۲. میلاد علوی
۷۳. نرگس صابری
۷۴. نسترن فراهانی
۷۵. هادی عیار
۷۶. آسو محمدی
۷۷. الهه باقری
۷۸. امجد عبدی
۷۹. امیر حسین مرادی فخر
۸۰. بابک مجیدی
۸۱. بهناز مقدسی
۸۲. پرستو بیرانوند
۸۳. روزبه علمداری
۸۴. ژوبین صفاری
۸۵. سمیرا حسینی
۸۶. شاهرخ زبردست
۸۷. شیروان یاری
۸۸. شیما شعاعی
۸۹. فایزه مومنی
۹۰. فرحناز غالبی
۹۱. فضل الله یاری
۹۲. کاظم فرج الهی
۹۳. مریم شکرانی
۹۴. مریم وحیدیان
۹۵. مهدی روزبهانی
۹۶. نسیرن هزاره مقدم
۹۷. نسیم سلطان بیگی
۹۸. هادی سلگی‌
۹۹. هرمز شریفیان
۱۰۰. هلیا برزویی

 

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0420 sec