شناسه خبر: 147005 منتشر شده در مورخ: 1398/11/29 ساعت: 08:29 گروه: مسائل صنفی خبرنگاران
اسکندری:

رفع مشکل امنیت شغلی خبرنگاران از تکالیف مجلس یازدهم است

رفع مشکل امنیت شغلی خبرنگاران از تکالیف مجلس یازدهم است
صالح اسکندری با بیان اینکه ۷ سال است که پیش نویس لایحه جامع نظام رسانه ای به عنوان تکلیف برنامه چهارم توسعه بین دولت و کمیسیون فرهنگی مجلس دست به دست می شود اما هنوز ابهامات آن برطرف نشده است گفت: بعید است مجلس دهم در ۴ ماه باقی مانده موفق به تصویب این قانون شود و تعیین تکلیف این لایحه بر عهده مجلس یازدهم خواهد بود.

بصالح اسکندری در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار اظهار کرد: به واسطه سبقه فعالیت های رسانه ای من، برخی از همکاران و خانواده بزرگ رسانه ای کشور انتظارات بحقی را مطرح می کنند که انشاالله در حد وسع و توان خود سعی می کنم در مجلس آینده این مطالبات را به شکل جدی پیگیری کنم.

این استاد دانشگاه که حداقل ۱۵ سال سابقه روزنامه نگاری و فعالیت های رسانه ای دارد با بیان اینکه مهمترین مسئله که امروز جامعه رسانه ای کشور با آن درگیر است مشکل امنیت شغلی است، تصریح کرد: با کوچکترین تغییرات مدیریتی و سیاسی در رسانه ها برخی از خبرنگاران و اهالی رسانه بیکار می شوند و متاسفانه حمایت های قانونی لازم از ایشان صورت نمی پذیرد.

اسکندری با بیان اینکه البته طبق ماده ۴۶ قانون مطبوعات صاحب امتیاز و مدیر مسؤول موظف است کارکنان نشریه را بیمه نمایند تا در صورتی که به هر دلیلی نشریه تعطیل گردید، تا زمان اشتغال مجدد طبق مقررات قانون کار حقوق قانونی آنان پرداخت شود، لکن متاسفانه برخی مدیران رسانه ها در این باره اهمال می کنند و کارکنانشان را یا بیمه نمی کنند و یا بیمه آنها را خبرنگاری رد نمی کنند.
وی با بیان اینکه البته این حمایت قانونی در حد همان حداقل های حقوق بیکاری در یک بازه زمانی مشخص است گفت: به واسطه نقش و جایگاه خبرنگاران و اهالی رسانه در اغلب کشورهای پیشرفته سیستم های حمایتی ویژه ای برای آنها چه از منظر معیشتی و چه حقوقی در نظر گرفته می شود در حالی که بسیاری از خبرنگاران کشور به لحاظ حقوقی کف دریافتی را دارند و حقوق های آنها متوسط ۲ تا ۳ میلیون تومان است و اغلب ایشان هم مجبورند به واسطه کار خود در تهران ساکن باشند.
اسکندری با بیان اینکه انتظار این بود این مشکلات در لایحه نظام جامع رسانه است که تکلیف برنامه چهارم توسعه بوده و از سال ۹۲ تا کنون پیش نویس این لایحه بین دولت و کمیسیون فرهنگی دست به دست می شود اما هنوز بعد از ۷ سال ابهامات پیش نویس ۲ قانون مطبوعات و قانون سازمان نظام رسانه‌ای برطرف نشده است، برطرف شود اما گویا قرار نیست لوایح این دو قانون برای تصویب به مجلس ارائه شود.
این استاد دانشگاه عنوان کرد: بعید است در ۴ ماه آتی در مجلس دهم‌ با توجه به اینکه دولت هم اهتمامی در ارائه این لایحه نظام جامع رسانه ندارد، امید به تصویب آن وجود داشته باشد.
اسکندری با بیان اینکه البته در پیش نویس های قبلی که بعضا در منظر و مرئای خبرنگاران هم قرار گرفت باز برای رفع بنیادین مشکلات معیشتی و اقتصادی خبرنگاران چندان امید بخش نبود افزود: یکی از وظایف کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم انشاالله پیگیری جدی این لایحه از جانب دولت است و اگر باز دولت عزمی نداشت در قالب طرح از جانب کمیسیون به صحن بیاید.
پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار آماده مصاحبه با کاندیداهایی است که سابقه رسانه ای داشته و یا برنامه ای برای خبرنگاران و رسانه دارند.
انتهای پیام/
کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/8089 sec