شناسه خبر: 126563 منتشر شده در مورخ: 1397/11/01 ساعت: 09:54 گروه: آموزش خبرنگاری

دورنمای تناقض سعودی‌ها؛ از اسراف و تبذیر تا گرسنگی ۴ میلیون سعودی

دورنمای تناقض سعودی‌ها؛ از اسراف و تبذیر تا گرسنگی ۴ میلیون سعودی
در حالی که برخی مردم عربستان طبق پدیده‌ای جدید تصاویر مربوط به اسراف و تبذیر خود در مواد غذایی را با فخرفروشی منتشر می‌کنند، ۴ میلیون سعودی گرسنه هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگاربه نقل از پایگاه خبری العهد لبنان، عربستان سعودی از دیرباز با پدیده اسراف و تبذیر بویژه در اتلاف مواد غذایی مواجه بوده است. در همین راستا اخیراً پدیده‌ای در عربستان گسترش پیدا کرده که سعودی‌ها نام الهیاط بر آن گذاشته‌اند.

الهیاط در لغت به معنی فریاد زدن و مضطرب شدن است، اما اصطلاحی عامیانه است که برای اولین بار در سال 2006 مورد استفاده قرار گرفت و به معنی مبالغه در فخر فروشی به دیگران است. این پدیده ناظر بر اسراف و تبذیر گسترده در استفاده مواد غذایی و خوراکی و منتشر کردن تصاویر و فیلم‌های مربوط به آن است.

عربستان بیشترین اسراف و دور ریز را در مصرف مواد غذایی دارد و آمار وحشتناکی در این رابطه از خود به جای گذاشته است. عادت ها و سنت های دور ریختن مواد غذایی در اجتماعی موجود در عربستان به گونه ای است که مراسم و مناسبت‌های مختلف و حتی در روزهای عادی به بالاترین حد خود می‌رسد. سعودی‌ها در مهمانی‌ها برای تفاخر به دیگران تا حد بسیار زیادی غذا درست می کنند، تا جایی که بیش از 75 درصد از مواد غذایی که در عربستان استفاده می شود، دور ریخته می شود و از آن استفاده‌ای نمی‌شود.

با وجود تلاش برخی گروه‌های مردمی در عربستان، اما این مشکل همچنان از بین نرفته و دور ریختن مواد غذایی در این کشور در اوج خود قرار دارد.

این در حالی است که تعداد قابل توجهی از خانواده‌های سعودی در شهرهای مختلف این کشوربسیار فقیر هستند و غذای بسیار کمی که جمعیت‌های مذکور برای آنها تهیه می‌کنند، دریافت می‌کنند.

از سوی دیگر سیاست‌های عربستان طی چهار سال گذشته گرسنگی را در بالاترین حد خود در میان ملت یمن رواج داده است. این کشور علاوه بر اینکه با جنگ وحشیانه سعودی‌ها مواجه است، از نظر اقتصادی و سیاسی نیز در محاصره عربستان قرار دارد. بیش از نیمی از ملت یمن در نتیجه اقدامات عربستان در معرض گرسنگی قرار دارند.

گزارش‌های آماری منتشر شده از سوی دستگاه حاکمیت عربستان سعودی و گزارش سازمان جهانی غذا و گزارش مرکز غذایی باریلا، آمار متفاوتی را در خصوص دور ریز مواد غذایی در عربستان ارائه می‌دهند. عبدالرحمان الفضلی وزیر محیط زیست و آب و کشاورزی عربستان میزان دور ریز مواد غذایی در عربستان را حدود 40 درصد اعلام کرده است. این در حالی است که سازمان فائو معتقد است که میزان دور ریز هر فرد سعودی از مواد غذایی حدود 20.8 کیلوگرم در سال است.

بر اساس آمارهای رسمی عربستان سعودی سالیانه در این کشور حدود 166 هزار تن غذا دور ریخته می‌شود، اما سازمان فائو این عدد را بالغ بر 416 هزار تن ارزیابی می‌کند، این در حالی است که مرکز باریلا این مقدار را 8.5 میلیون تن بر آورد کرده است.

شرایط فقر در عربستان

پدیده اسراف و تبذیر در عربستان در شرایطی دنبال می‌شود که فقر در بالاترین شکل خود در عربستان وجود دارد. در حالی که حاکمیت عربستان سعودی جزئیات فقر در این کشور را مخفی نگه داشته است، اما اطلاعات موجود نشان می‌دهد که معدل فقر طی سالهای اخیر به نسبت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

فیلیپ آلستون هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در خصوص فقر مطلق و حقوق بشر در جریان سفر خود به ریاض در تاریخ 19 ژانویه 2017اعلام کرد که از میزان فقر در برخی مناطق عربستان شوکه شده است.

بر اساس آمارهای مربوط به سال 2017 تعداد فقرا در عربستان حدود 4 میلیون نفر برآورد شده است. روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در همان سال گزارشی را منتشر کرده و اعلام کرد که بین یک میلیون تا 4 میلیون شهروند عربستانی با حقوقی کمتر از 530 دلار در ماه زندگی می کنند. این روزنامه می‌افزاید که حاکمیت عربستان همواره شاخص‌های میزان فقر این کشور را مخفی نگه می‌دارد.

منطقه الشرقیه در عربستان بالاترین سطح فقر را نسبت به سایر مناطق این کشور به خود اختصاص داده است. بعد از این منطقه، استان‌های جنوبی عربستان شامل عسیر و نجران و جازان در رتبه بعدی فقر قرار دارند. این موضوع به علت سیاست‌های تمرکزی عربستان در توسعه مناطق مرکزی است که به توسعه غیر متوازن موجود در این کشور دامن زده است.

در همین رابطه وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی عربستان اعلام کرده است که 60 درصد از شهروندان سعودی برای خودشان خانه دارند، این بدان معنا است که 40 درصد از سعودی‌ها به علت فقر خانه شخصی ندارند.

میزان بیکاری به شکل گسترده در میان فقرای جامعه سعودی دیده می‌شود. عمده این افراد برای جلوگیری از فقر گرسنگی سعی می کنند با دست فروشی غذایی روزانه خود را تامین کنند. اما دولت سعودی با آنها برخورد کرده و آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند.

گرسنه نگه داشتن ملت یمن

پدیده الهیاط همچنین در شرایطی در عربستان دنبال می‌شود که دولت این کشور چهار سال است ملت یمن را محاصره کرده و آن‌ها را گرسنه نگه می‌دارد. میزان گرسنگی در یمن به حدی است که بخش قابل توجهی از مردم این کشور با برگ درختان خود را سیر می‌کنند تا بتوانند به زندگی ادامه دهند. طرح نیازمندی‌های انسانی که دفتر هماهنگی امور انسانی وابسته به سازمان ملل متحد در یمن تهیه کرده، نشان می‌دهد که میزان کسانی که نیاز شدید و فوری به غذا دارند، به تعداد 13 میلیون و 100 هزار نفر یعنی نیمی از ملت یمن رسیده است. این در حالی است که تعداد کسانی که به کمک‌های مختلف انسانی در یمن نیاز دارند به رقم 22 میلیون و 200 هزار نفر رسیده است.

نکته غم انگیز اینکه عربستان سعودی با ارائه کمک‌های نظامی به هم پیمانان خود برای افزایش دامنه جنگ در این کشور مدعی می‌شود که به یمنی‌ها کمک‌های انسانی می‌رساند. علاوه بر اینکه بخشی از این کمک‌ها خرما است که در عربستان به صورت مازاد تولید می‌شود.

انتهای پیام/

 

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0187 sec