شناسه خبر: 126533 منتشر شده در مورخ: 1397/10/17 ساعت: 13:14 گروه: گزارش ویژه

خبر خوش در آستانه دهه فجر/ تولید بنزین ایران به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسید

خبر خوش در آستانه دهه فجر/ تولید بنزین ایران به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسید
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت از تکمیل بخش بنزین‌سازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داد و گفت: تولید بنزین کشور اکنون به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده است و فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دهه فجر امسال رسما افتتاح می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار،ناصر عاشوری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در نشستی خبری اظهار داشت: احداث پالایشگاه در کشور یک کار استراتژیک بوده اما متأسفانه دولت‌های مختلف در ایران کمتر به این مهم توجه کرده‌اند.

وی افزود: در 15 - 20 ساله گذشته مجوزهای زیادی برای احداث پالایشگاه صادر شده اما به دلیل اینکه شیوه مناسبی را در پیش نگرفته‌ایم هیچ کدام به نتیجه نرسیده‌اند.

عاشوری با بیان اینکه "درحال حاضر پالایشگاه‌ها 40 درصد نفت خام کشور را مصرف می کنند"، گفت: 60 درصد نفت خام تولید یکشور صادر می‌شود، اگر سهم پالایشگاه‌ها از نفت خام بیشتر از میزان فعلی بود، قطعا در مقابله با شرایط تحریمی، موقعیت متفاوتی داشتیم.

وی ادامه داد: 8 پالایشگاه کشور از مجموع 10 پالایشگاه موجود ایران، عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت هستند که قرار است دو پالایشگاه اراک و آبادان نیز در آینده نزدیک عضو این انجمن شوند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت تصریح کرد: سهام پالایشگاه آبادان و پالایشگاه شازند اراک در اختیار دولت است، اخیرا در مجلس و دولت مصوب شده تا 80 درسد سهام این دو پالایشگاه به بخش غیردولتی واگذار شود و 20 درصد از سهام پالایشگاه‌های دیگر نیز به دولت بازگردد تا در تمامی پالایشگاه‌های کشور، دولت سهمی 20 درصدی داشته باشد و 80 درصد سهام متعلق به بخش غیردولتی باشد.

وی افزود: در تمامی پالایشگاه‌های غیردولتی، تولید فرآورده به صورت کارمزدی انجام شود، بدین صورت که نفت خام را از دولت می گیرم، و محصول تولیدی را به دولت تحویل می‌دهیم و کارمزد این تبدیل را دریافت می‌کنیم.

عاشوری با بیان اینکه در تمامی دنیا واحدهای پتروشیمی در کنار پالایشگاه‌ها احداث می‌شوند تا سودآوری پتروپالایشگاهی رقم بخورد، گفت: در ایران با سیاست اشتباه، پتروشیمی ها را جدا زا پالایشگاه‌ها احداث کردند و اینکار از سودآوری پالایشگاه‌ها کاسته با این وجود صنعت پالایشگاه، یک صنعت سودآور در جهان است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در خصوص قیمت‌گذاری فرآورده‌های نفتی گفت: 6 فرآورده نفتی اصلی را به دولت ارائه می‌کنیم و نقشی در قیمت‌گذاری آن نداریم اما بالغ بر 40 فرآورده ویژه در صنعت پالایش نفت داریم که با مصوبه 29 مهرماه سال جاری از سوی هیئت وزیران، تعیین نرخ فرآورده‌های ویژه به پالایشگاه‌های خصوصی واگذار شد و پالایشگاه‌های خصوصی نیز این مسئولیت را برعهده انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت قرار دادند.

وی افزود: ما نیز بر اساس همان روش فیمت‌گذاری شرکت نفت  و شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اقدام به تعیین قیمت برای فرآورده‌های ویژه نفتی کردیم و کار شاخصی که در این‌باره انجام شد این است که با کاهش مجدد نرخ ارز پس از صعود آن، 10 تا 13 درصد قیمت فرآورده‌های ویژه به خصوص برای تولیدکنندگان روغن و قیر کاهش یافت که این کاهش قیمت از 20 روزگذشته اعمال شده است.

عاشوری اذعان داشت: مشکلی که برای تولیدکنندگان قیر از نظر مشخص نبودن و یا گران بودن قیمت وکیوم باتوم پیش آمده بود، با این مصوبه در جهت حل آن گام برداشته شد و انبارهای پالایشگاه‌ها که از وکیوم باتوم پر شده بود، شروع به تخلیه و عرضه به بازار کردند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت با بیان اینکه "کاهش قیمت‌ها به منظور چرخیدن چرخ تمامی صنعت از بالادستی تا پایین دستی انجام شد"،  تأکید کرد: هیچ برنامه‌ای برای کاهش مجدد قیمت ها نداریم و قیمت‌ها کاهش دوباره‌ای نخواهد داشت.

عاشوری از تکمیل بخش بنزین‌سازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داد و گفت: تولید بنزین کشور اکنون به 105 میلیون لیتر در روز رسیده است و فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دهه فجر امسال رسما افتتاح می‌شود.

وی افزود: نوبت آن است که خودروسازان با ایجاد انقلاب در این صنعت، خودروهای پرمصرف را از رده خارج کرده و با ازفایش کیفیت در تولید خودرو، در جهت کاهش مصرف بنزین گام بردارند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت اذعان داشت: وقتی در زمینه بنزین به خودکفایی رسیدیم، شاهد این هستیم که در یک سال گذشته هیچ تهدیدی از سمت دشمنان ایران به خصوص ترامپ در مورد بنزین صورت نگرفت چرا که آنها می دانند ما هیچ نیازی به واردات بنزین نداریم و در این زمینه خودکفا شده‌ایم.

عاشوری با بیان اینکه "پالایشگاه کرمانشاه یک نمونه موفق خصوصی سازی واقعی است"، گفت: خیلی از انتقادات به خصوصی سازی پالایشگاه کرمانشاه جنبه سیاسی دارد.

وی افزود: اکنون وضعیت پالایشگاه کرمانشاه بسیار با مدیریت بخش خصوصی وافعی مطلوب است، حداقل حقوق کارگر ساده در این پالایشگاه کمتر از 3 میلیون تومان نیست و مشارکت در بخش‌های اجتماعی از سوی این پالایشگاه بسیار بیشتر از گذشته شده است.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/6641 sec