شناسه خبر: 126297 منتشر شده در مورخ: 1397/09/14 ساعت: 11:52 گروه: بین الملل
کارشناس لبنانی:

نمایشی بودن سپر شمال نتانیاهو/ اسرائیل با جبهه‌ای از غزه تا تهران روبرو است

نمایشی بودن سپر شمال نتانیاهو/ اسرائیل با جبهه‌ای از غزه تا تهران روبرو است
یک کارشناس امنیتی و راهبردی لبنان عملیات رژیم صهیونیستی موسوم به "سپر شمال" در مرز اراضی اشغالی با لبنان را یک اقدام نمایشی توصیف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار به نقل از سایت فلسطین الیوم، امین حطیط کارشناس امنیتی و راهبردی لبنان گفت: این عملیات به خاطر ناتوانی اسرائیل در برابر محور مقاومت به هیچ گونه اقدام نظامی یا جنگی علیه لبنان منجر نخواهد شد.

وی این عملیات را نمایشی دانست که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای کاستن از بحران های داخلی خود در سایه شکست اسرائیل در همه جبهه ها خصوصا اخیرا در جبهه غزه و سوریه به آن نیاز دارد.

حطیط گفت: نتانیاهو برای حفظ آینده سیاسی خود در سایه بحران های شخصی خودش از جمله تصدی وزارت جنگ - بعد از استعفای آویگدور لیبرمن وزیر جنگ- نیاز به این عملیات دارد. نتانیاهو می خواهد بیداری دفاعی در مقابله با خطری که اسرائیل را احاطه کرده است، نشان داده و ادعا کند که اقدامی پیش دستانه و پیشگیرانه برای مقابله با این خطر انجام داده است. این امر درسایه ناکامی در غزه و سوریه و ناتوانی در راه انداختن جنگ علیه حزب الله در لبنان است.

وی تصریح کرد: نتانیاهو در داخل و خارج در بحران است. در سوریه دست هایش بسته است و در غزه محاصره شده و در داخل نیز با پرونده های فساد روبرو است لذا به عرصه لبنان متوسل شد و ادعا کرد که تونل هایی در مرز شمال فلسطین اشغالی با لبنان وجود دارد. نتانیاهو این کار را برای خروج از بحران داخلی خود و منحرف کردن انظار اسرائیلی ها درباره آنچه در جریان است، انجام داد.

حطیط ابراز عقیده کرد که حزب الله اقدام به جنگ نخواهد کرد اما آماده پاسخ در صورت روی دادن آن است.

وی تصریح کرد: مسئول دانستن ارتش و دولت لبنان درخصوص احداث تونل ها در چارچوب جنگ روانی دشمن علیه ما است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: اسرائیل خوب می داند که برای جنگ با حزب الله آمادگی ندارد زیرا قدرت هجومی برای دستاورد مورد نظر خود را ندارد و از توان دفاعی برای حفاظت از جبهه داخلی خود در برابر حملات حزب الله برخوردار نیست. تفاوت بین جنگ هایی که از سال 1948 تا 2006 میلادی روی داد، این است که این اسرائیل بود که زمان و هدف را تعیین و دستاوردهایی کسب می کرد اما اگر هرگونه جنگی در حال حاضر با لبنان روی دهد، اسرائیل نخواهد توانست هیچ هدفی به دست آورد.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه وقوع جنگی بین دشمن اسرائیلی و لبنان را به علت آماده نبودن اسرائیل در همه زمینه ها و قدرت محور مقاومت بعید می دانیم، اما می گوییم که اگر جنگی روی دهد، این جنگ از نظر ماهیت و نتایج با همه جنگ هایی که اسرائیل از سال 1948 تا 2016 میلادی انجام داده است و با همه تجاوزگری های مکرر به غزه تا تجاوزگری اخیر، تفاوت خواهد داشت.

حطیط گفت: تفاوت بزرگ هرگونه جنگی در آینده بین اسرائیل و هریک از جبهه های مقاومت این خواهد بود که اسرائیل نمی تواند چارچوب زمانی و جغرافیایی آن را تعیین کند و اسرائیل امروز خود را در برابر جبهه ای خواهد دید که از شمال تا جنوب (ایران، عراق، سوریه، لبنان و غزه) کشیده شده است.

وی افزود: وقوع هرگونه جنگی با اسرائیل ممکن است عرصه منطقه ای را به کلی تغییر دهد و این جنگ مقید به زمان یا مکان نخواهد بود و اسرائیل خسارت هایی را متحمل خواهد شد که تاکنون به خود ندیده است.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0327 sec