شناسه خبر: 126166 منتشر شده در مورخ: 1397/07/01 ساعت: 09:22 گروه: سیاسی

آئین‌نامه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرا تغییر می‌کند + جزئیات

آئین‌نامه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرا تغییر می‌کند + جزئیات
نایب رئیس کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس از بررسی نحوه ارزیابی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت در پارلمان در کمیسیون متبوعش خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار، عباس پاپی‌زاده، نایب رئیس اول کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نحوه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت در مجلس در دستورکار اعضای کمیسیون متبوعش قرار دارد، گفت: بسیاری از وزرا چه در دولت فعلی و چه در دولت‌های قبلی از تخصص لازم در حوزه کاری خود برخوردار نیستند. یعنی افراد در بخشی غیر از حوزه تخصصی خود به کار گرفته شدند که در نتیجه این مسئله به بدنه کارشناسی کشور و دولت آسیب می‌زند.

وی با بیان اینکه اعضای کمیسیون تدوین آئین‌نامه به دنبال این هستند تا دولت‌ها را ملزم به این کنند که وزرای پیشنهادی از سوی آنها به مجلس، از تخصص لازم در حوزه کار خود برخوردار باشند، افزود:کمیسیون در پی این است که  این موضوع به عنوان یک ماده الزامی برای دولتها در آئین‌نامه گنجانده شود.

نایب رئیس کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی پارلمان، در همین راستا تصریح کرد: هدف این است که به سمتی حرکت کنیم که شایسته‌سالاری اتفاق بیفتد و افراد متخصص در جایگاه خودشان مورد استفاده قرار گیرند.

پاپی‌زاده در تشریح روند بررسی صلاحیت وزرای معرفی شده به مجلس براساس پیشنهاد جدید اعضای کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: براساس این پیشنهاد بررسی صلاحیت وزرای معرفی شده به مجلس با محوریت هر یک از کمیسیون‌های تخصصی مجلس خواهد بود برای مثال برنامه وزیر اقتصاد و امور دارایی در کمیسیون اقتصادی و وزیر جهاد کشاورزی در کمسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی در همین راستا ادامه داد: بر این اساس هر یک از وزرای پیشنهادی دولتها باید در کمیسیون تخصصی مربوطه برنامه‌های خود را ارائه کنند و صلاحیت آنها نیز در همان کمیسیون مورد ارزیابی قرار می‌گیرد؛ به عبارتی هر یک از کمیسیون‌ها در حوزه تخصصی خود ورود و اظهار نظر می‌کند.

نماینده مردم دزفول در مجلس اضافه کرد: در نهایت پس از بررسی برنامه و صلاحیت هر یک از وزرای پیشنهادی در کمیسیون مربوطه  در این باره رأی‌گیری شده و نظر اعضای کمیسیون در قالب گزارش در زمان بررسی صلاحیت‌ها در صحن علنی قرائت می‌شود تا همه نمایندگان در جریان نظر اعضای کمیسیون تخصصی قرار گیرند؛ قطعا این گزارش در جلسه بررسی صلاحیت وزرا و رأی اعتماد به آنها، مؤثر خواهد بود.

پاپی‌زاده تاکید کرد: این پیشنهاد در حال ارزیابی بیشتر و چکش‌کاری در کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی پارلمان است که در جلسه هفته آینده کمیسیون در این باره رأی‌گیری و پس از تصویب، برای بررسی در جلسه علنی مجلس تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌شود.

انتهای‌پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0263 sec