شناسه خبر: 125104 منتشر شده در مورخ: 1397/02/09 ساعت: 08:17 گروه: سیاسی

نقش صفات شخصیتی والدین در تحول اجتماعی کودکان پیش‌دبستانی

نقش صفات شخصیتی والدین در تحول اجتماعی کودکان پیش‌دبستانی
مطالعات پیشین نشان داده است که والدین نقش مؤثری در تحول روانی و جسمانی کودکان دارند با این وجود تحقیقات در زمینه تأثیر صفات شخصیتی والدین بر تحول اجتماعی کودکان، اندک است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار، مطالعات پیشین نشان داده است که والدین نقش مؤثری در تحول روانی و جسمانی کودکان دارند با این وجود تحقیقات در زمینه تأثیر صفات شخصیتی والدین بر تحول اجتماعی کودکان، اندک است. با توجه به این موارد پژوهش حاضر با هدف تعیین نقش صفات شخصیتی والدین در تحول اجتماعی کودکان پیش‌دبستانی انجام گرفت.


 نوع مطالعه حاضر توصیفی- همبستگی بود.  جامعه آماری کلیه والدین کودکان مدارس پیش‌دبستانی شهر تهران در سال تحصیلی 96-1395 بود که از میان آن‌ها تعداد 508 والد (مادر یا پدر) با مراجعه به مراکز پیش‌دبستانی شهر تهران به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چند مرحله‌ای انتخاب و به مقیاس رشد اجتماعی واینلند (ادگار، 1953) و فرم کوتاه پرسشنامه پنج عامل بزرگ شخصیت نئو پاسخ دادند. داده‌های جمع‌آوری‌شده با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه به شیوه همزمان انجام شد.


 نتایج تحلیل رگرسیون نشان داد که ویژگی شخصیتی روان­آزرده­خویی والدین (مادر یا پدر) به شیوه منفی، و ویژگی‌های برون‌گرایی، پذیرای تجربه بودن، و با وجدان بودن والدین (مادر یا پدر)  به صورت مثبت، پیش‌بینی کننده تحول اجتماعی کودکان پیش‌دبستانی هستند (0/05P<).


 با توجه به نتایج به‌دست‌آمده مشخص می‌شود که صفات شخصیتی والدین تأثیر معناداری بر تحول اجتماعی کودکان پیش‌دبستانی دارند.؛ ضروری است در فرایند آموزش و پرورش کودکان به ویژگی­ها و صفات شخصیتی والدین توجه خاصی شود. 
 

نویسندگان:

حسن شمس اسفند آباد، نیره السادات روحانی

فصلنامه سلامت روان کودک – سال چهارم، شماره 4، پیاپی 13، زمستان 1396.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.  

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/6813 sec