شناسه خبر: 124830 منتشر شده در مورخ: 1396/12/23 ساعت: 09:10 گروه: مسائل صنفی خبرنگاران
متخصص طب اورژانس:

متاسفانه در حادثه هوایی ATR، یافتن پیکرها مهم‌تر از جان امدادگران بود

متاسفانه در حادثه هوایی ATR، یافتن پیکرها مهم‌تر از جان امدادگران بود
متخصص طب اورژانس اظهار داشت: مسئولان ما در حالی که هنوز نمی‌دانیم کجا، کی و چطور حادثه‌­ای رخ داده است، شروع به بمباران رسانه­‌های خبری و آماده و ارسال کردن تیم‌ها می‌کنند و جوانب را در نظر نمی‌گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار ،

غلامرضا معصومی، عضو هیات بورد سلامت در حوادث و بلایای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس؛ با بیان اینکه مهم‌ترین علت حوادث ترافیکی عدم توجه شایسته مسئولان به این امر یا روزمره شدن آن است، گفت: چند وقت پیش یکی از دانشجویان پرتلاش بنده مقاله­‌ای ارائه کرد که در آن به کاهش توجه رسانه­‌ای به بحث حوادث ترافیکی اشاره داشت.

متخصص طب اورژانس ادامه داد: در این مقاله توجه رسانه‌ای به حوادث ترافیکی با حادثه‌های هواپیمای تهران - یاسوج، زلزله کرمانشاه، آتش‌سوزی‌های مکرر، حوادث صنایع و محل کار و ... مقایسه شده است.

وی افزود: حادثه هواپیمای تهران - یاسوج با تمام اندوهی که برای کشور و به‌خصوص بنده به دلیل از دست دادن همسر و دو فرزند یکی از همکارانم داشت، در کنار حوادث ترافیکی از لحاظ تلفات انسانی در چه جایگاهی قرار می‌گیرد؟

معصومی اظهار داشت: فوت 66 نفر در حادثه هوایی (فوت 32 نفر در سال به صورت میانگین) در مقایسه با فوت روزانه 60 نفر و 2500 نفر مصدوم در روز به دلیل حوادث ترافیکی قابل مقایسه نیست؛ به عبارت دیگر روزانه بیش از افراد یک هواپیما در جاده­‌های کشور ما فوت می‌کنند.

وی به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: بیشترین آمار مصدومان در این حادثه 13هزار نفر و تعداد فوتی‌ها بیش از 500 نفر بود که به اندازه حدود 9 روز حوادث ترافیکی تلفات داشت.

معصومی گفت: مسئولان ما در حالی که هنوز نمی­‌دانیم کجا، کی و چطور حادثه‌­ای رخ داده است، شروع به بمباران رسانه­‌های خبری و آماده و ارسال کردن تیم‌ها می­‌کنند، پاسخ سوالات مشخص می‌شود.

متخصص طب اورژانس در ادامه اضافه کرد: چرا باید آن تعداد نیروی امداد که آسیب‌های متعددی ناشی از سرما برایشان اتفاق افتاد را درحالی که هوا اصلا مناسب نبود، برای جست‌‌‌وجو بی هدف به کوه بفرستیم؛ حتما پیدا کردن پیکر این عزیزان مهم و واجب است ولی نه بیشتر از جان نیروهای امداد این کشور.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که فرمانده هوانیروز ارتش می‌­گوید هوا مناسب نیست و پرواز نمی­‌کنیم، چرا بالگرد اورژانس و هلال‌احمر باید اعزام شوند؟! با این وجود مشاهده شد به جایی نرسیدند تا اینکه بعد از 48 ساعت و یک ساعت گشت‌زنی هوانیروز سپاه، هواپیمای سقوط‌کرده پیدا شد.

عضو هیات بورد سلامت در حوادث و بلایای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: بنده نیز در جریان فشار افکار عمومی در اتفاقات هستم؛ باید پاسخ‌گو بود که این کار قطعا با نشست خبری و ارائه توضیح مناسب به مردم انجام می‌شود نه با اعزام نیرویی که کاربردی در آن شرایط سخت نداشت. 

وی گفت: هر یک روز نبودن یک عدد آمبولانس در محل اصلی خودش، یعنی پاسخ ندادن به حدود 15 ماموریت اورژانس پیش بیمارستانی؛ هم‌چنین هر یک روز نبودن یک نفر نیروی امداد یعنی از دست رفتن چندین نفر در حوادث مختلف به‌ دلیل عدم امکان نجات مناسب.

معصومی با اشاره به اینکه به تعطیلات نوروز و سفرهای آن نزدیک هستیم، گفت: در مدت 20 روزه تعطیلات نوروز سال 1396، حدود 874 نفر از هم‌وطنان‌مان فوت شدند؛ از سوی دیگر پرسنل اورژانس 115 طی  35183 ماموریت ترافیکی 30263 مصدوم را به بیمارستان منتقل کردند و 3578 مصدوم دیگر نیز در محل حادثه به صورت سرپایی درمان شدند.

وی ادامه داد: به راحتی از کنار این آمارها نمی‌توان گذشت؛ شاید با رعایت کردن یک سری نکات ساده ایمنی توسط خانواده‌‌ها و راننده‌ها، بسترسازی اجتماعی و فرهنگی و همچنین حمایت دولت‌مردان بتوانیم در وقوع این حوادث تاثیر گذار باشیم.

عضو هیات بورد سلامت در حوادث و بلایای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین عوامل خطر در آسیب­‌های ناشی از حوادث ترافیکی سرعت زیاد است که بر خطر تصادف و شدت آسیب­‌های آن تأثیر می‌گذارد.

وی توصیه کرد: با کنترل سرعت می­‌توان از بروز تصادف‌ها پیشگیری کرد و شدت آسیب وارده بر مصدوم را کاهش داد؛ علاوه بر آن در بعضی از جاده‌ها ممکن است به علت وجود شرایط خاص مانند مه، بارش باران، برف و ترافیک حتی راندن با سرعت مجاز هم خطرناک باشد.

معصومی گفت: بسیاری از جاده‌های کشور دارای پیچ‌های خطرناکی هستند که باید حتما اتومبیل خود را کنترل کنید و در پیچ‌های غیرمنتظره عکس‌العمل مناسبی داشته باشید؛ خستگی ناشی از رانندگی طولانی‌مدت و بی‌­خوابی در بروز تصادفات مرگبار به‌ویژه واژگونی‌ها بیشترین تلفات را دارند.

متخصص طب اورژانس خاطرنشان کرد: در صورت رانندگی حتما قبل از شروع سفر استراحت کاملی داشته باشید و در یک روز بیش از 8 تا 10 ساعت رانندگی نکنید؛ هنگام خستگی و احتیاج به خواب، در اولین نقطه مطمئن، توقف و بعد از استراحت و رفع خستگی مجدداً به مسیر ادامه دهید.

وی ادامه داد: بهتر است پس از هر دو ساعت رانندگی، یک ربع استراحت کنید و از داروهای مسکن و خواب‌آور قبل از شروع یا حین سفر استفاده نکنید؛ هم‌چنین هنگام عصبانیت و تندخویی و مشاجره با دیگران، رانندگی نکنید.

متخصص طب اورژانس تأکید کرد: استفاده از کمربند ایمنی یکی از مؤثرترین راه‌کارهای کاهش میزان آسیب در حوادث رانندگی به شمار می­‌آید که تا به حال بیش از هر مداخله دیگری جان انسان­ها را نجات داده است؛ پس ابتدا کمربند ایمنی خود را ببندید و سپس از دیگر سرنشینان خودرو بخواهید تا کمربند ایمنی خود را ببندند.

معصومی گفت: در ایران سوانح و حوادث ترافیکی جزو علل مهم مرگ‌و‌میر کودکان زیر 5 سال به شمار می­‌رود. در آغوش گرفتن کودک در صندلی جلوی اتومبیل بسیار خطرناک است؛ صندلی مخصوص کودک در تصادفات، مرگ کودک زیر 1 سال را تا 70 درصد کاهش می­دهد.

وی در ادامه اضافه کرد: کودکان از 12 سالگی به بعد، می­‌توانند مانند بزرگ‌ترها در صندلی جلو بنشینند و از کمربند ایمنی خودرو استفاده کنند؛ اما کودکان زیر 12 سال یا کوتاه‌قامت(کمتر از 145 سانتی‌متر) باید فقط در صندلی عقب بنشینند.

معصومی تأکید کرد: در صورت حفظ فاصله طولی مناسب با سایر وسایل نقلیه به‌ویژه وسیله جلویی، در مواقع ضروری و رویایی با موقعیت‌­های خطرناک، می­‌توان سریع­‌تر و راحت‌­تر عکس‌العمل نشان داد.

وی گفت: استفاده از گوشی‌های تلفن همراه هنگام رانندگی باعث می‌شود حواس راننده از جاده پرت و دست‌هایش از فرمان خودرو برداشته شود؛ استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی، یکی از نگرانی‌های سیاست‌گذاران در بخش سلامت است.

معصومی در پایان اظهار داشت: مطالعه‌ها نشان می‌دهد استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی حدود 4 برابر خطر حوادث ترافیکی را در مقایسه با زمانی که راننده از تلفن همراه استفاده نمی‌کند، افزایش می‌دهد؛ میزان این خطر هنگام دریافت و ارسال پیامک با تلفن همراه بیشتر از زمان صحبت با آن است.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0235 sec