شناسه خبر: 123486 منتشر شده در مورخ: 1396/12/01 ساعت: 12:30 گروه: بین الملل

توصیه کنفرانس «والدای» برای تقویت صلح و ثبات در منطقه

توصیه کنفرانس «والدای» برای تقویت صلح و ثبات در منطقه
شرکت کنندگان در کنفرانس «والدای»، رعایت توافقات، احترام به استقلال و حاکمیت کشورها، عدم اقدامات تحریک آمیز و تلاش مشترک برای حل مشکلات را بهترین راه ثبات اوضاع در خاورمیانه دانستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار ، وبه نقل از خبرگزاری «تاس»، شرکت کنندگان در کنفرانس باشگاه مباحثات بین المللی «والدای» با عنوان «روسیه در خاورمیانه: بازی در تمامی جبهه‌ها»در روز نخست موفق شدند تا تقریبا همه مناقشات نظامی در منطقه: بحران سرویه، اوضاع در یمن، موضوع کردها، حل و فصل مناقشه فلسطین-اسرائیل و همچنین تشدید رویارویی بین اسرائیل و ایران را مورد بررسی قرار دهند.

در مراسم آغازین این کنفرانس "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه، "محمدجواد ظریف" وزیر خارجه ایران، "بثینه شعبان" مشاور رئیس جمهوری سوریه و "رمزی عزالدین رمزی" مشاور نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه سخنرانی کردند.

این واقعیت که این هفتمین بار است که چنین کنفرانسی برگزار شده  و هر بار میهمانان بلندپایه تری در آن شرکت می کنند، نشان می دهد که روسیه در سایه اجرای سیاست خارجی خود در منطقه، توانسته اکثر کشورهای خاورمیانه را به سمت مشارکت بیشتر و نزدیکتر برای حل و فصل مشکلات کنونی در منطقه تشویق کند.

اوضاع در سوریه، یکی از داغترین مباحثات در این کنفرانس بود که تمامی شرکت کنندگان حداقل چند دقیقه در باره آن صحبت کرد و تلاش نمودند تا در مورد چگونگی ادامه اقدامات برای کمک به حل و فصل اوضاع در این کشور بعد از شکست گروه تروریستی داعش، راهکارهایی ارائه دهند.

در این رابطه، وزیر خارجه روسیه یادآور شد که مهمترین مسئله در حال حاضر اقدامات آمریکا در سوریه است و از واشنگتن خواست تا با آتش بازی نکرده و از تلاش برای رسیدن به منافع خویش دست برداشته و منافع ملت سوریه و بطور کلی ثبات در منطقه را در نظر بگیرد.

"میخائیل بوگدانوف" معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه نیز با اشاره به اهمیت ادامه مذاکرات آستانه با مشارکت سه کشور ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه)،  تاکید نمود که ایجاد مناطق کاهش تنش باید جنبه موقت داشته باشد و نباید اجازه داد تا این مناطق به حوزه های نفوذ کشورهای خارجی تبدیل شود.

وزیر امور خارجه ایران نیز اقدامات آمریکا در سوریه را به منزله موج جدید اشغال سوریه دانسته و نسبت به ازسرگیری وخامت اوضاع که می تواند عواقب ناگواری برای منطقه داشته باشد، هشدار داد.

اوضاع در عفرین سوریه و نگرانی از تشدید وخامت اوضاع در این منطقه نیز از سوی اکثر شرکت کنندگان مطرح شد. سرگئی لاوروف به طرفین این مناقشه، بخصوص ترکیه و آمریکا توصیه کرد تا از اقدامات تحریک آمیز دست بردارند. محمد جواد ظریف نیز با ابراز نگرانی از روند اوضاع  در منطقه، تاکید کرد که اقدام نظامی در خاک کشور دیگری، کمکی به حل مشکلات کمکی نخواهد کرد. مشاور رئیس جمهوری سوریه نیز از اقدامات نظامی ترکیه در مناطق شمال غربی این کشور ابراز نگرانی نموده و یادآور شد که مقامات دمشق هیچ مذاکره ای در باره عملیات عفرین با آنکارا انجام نداده اند. معاون نماینده ویژه دبیرکل سازان ملل در امور سوریه نیز با اشاره به امکان دستیابی به توافق در مورد عفرین، حفظ تمامیت ارضی سوریه و تامین منافع امنیتی ترکیه را از مفاد این توافقنامه نامید.  

بطور کلی موضوع کردهای ساکن منطقه خاورمیانه نیز در این کنفرانس مورد بررسی قرار گرفت. لاوروف تاکید کرد که روسیه بر لزوم رعایت حقوق و آزادی‌های مردم کرد در ترکیب کشورهای عراق و سوریه، حمایت کرده ولی با تمایلات جدایی طلبانه آنها مخالف است. محمدجواد ظریف نیز به این نکته اشاره کرد که متاسفانه آمریکا از سرنوشت مردم کرد برای رسیدن به اهداف ژئوپلیتیکی خود استفاده می کند.

حل و فصل مناقشه فلسطین و اسرائیل نیز مورد توجه سخنرانان در کنفرانس «والدای» قرار داشت. میخائیل بوگدانوف هشدار دارد که طرح موجودیت "دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل" اکنون در معرض خطر جدی قرار گرفته و روسیه نسخه آماده ای برای حل این مناقشه نداشته ولی از همه امکانات خود برای سازماندهی مذاکرات مستقیم بین دو طرف استفاده خواهد کرد. به گفته این دیپلمات روس، تصمیم آمریکا در مورد انتقال سفارت خود از تل آویو به شهر قدس، اوضاع پیرامون این مناقشه را پیچیده تر از قبل کرده است.

وزیر امور خارجه روسیه نیز در سخنرانی خود به تشدید رویارویی بین اسرائیل و ایران در منطقه اشاره کرده و تاکید کرد که به عقیده مقامات مسکو، هر نوع اقدام تحریک آمیز از سوی هر یک از دو طرف غیر قابل قبول است. ضمن اینکه در روسیه با این دیدگاه نیز موافق نیستند که برخی تلاش می کنند تا تمام مشکلات منطقه را از طریق مبارزه با نفوذ ایران، حل و فصل کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0256 sec