شناسه خبر: 123485 منتشر شده در مورخ: 1396/12/01 ساعت: 12:00 گروه: بین الملل

زمان فاصله گرفتن آمریکا از عربستان فرا رسیده است

زمان فاصله گرفتن آمریکا از عربستان فرا رسیده است
یک کارشناس مسائل راهبردی آمریکا با اشاره به مجموعه سیاستها واقدامات عربستان در یمن، سوریه، عراق و لبنان نوشت: مدتهاست که زمان فاصله گرفتن واشنگتن از ریاض فرا ر سیده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار ، و به نقل از روزنامه الشرق قطر، دنی جرسون از کارشناسان پایگاه دیفنس نیوز تاکید کرد، مدت ها است که  زمان آن فرا رسیده است که آمریکا از ریاض فاصله بگیرد زیرا به ادعای او ماهیت نظام سعودی و اقدامات آن با ارزش های آمریکا هماهنگی ندارد.

این در حالی است که ائتلاف و هم پیمانی آمریکا و عربستان سعودی از یمن گرفته تا سوریه برای منطقه بدبختی به بار آورده ، اما جالب اینکه این هم پیمانی به منافع آمریکا را  نیزدر معرض آسیب قرار داده است.

سیاست مبهم آمریکا در خاورمیانه در همراهی با عربستان سعودی

این کارشناس آمریکایی در گزارشی در این باره نوشت: منطقه خاورمیانه از نظر راهبردی اکنون به یک گودال بزرگ سیاه تبدیل شده است و در این شرایط از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ سیاست آمریکا در خاورمیانه مبهم بوده و مشخص نیست چه هدف و چشم اندازی دارد بلکه مبتنی بر خواست عربستان سعودی است.

فراز و نشیب روابط  عربستان و آمریکا

بر اساس این گزارش ائتلاف آمریکایی- سعودی پیمانی دیرینه است که در ابتدا مبتنی بر حمایت آمریکا از حاکمیت و امنیت سعودی در مقابل دریافت نفت و نیز حمایت گسترده ریاض از منافع آمریکا در منطقه بنا نهاده شد و این روابط از ابتدا تا امروز فراز و نشیب زیادی را تجربه کرده است از جمله ناسیونالیسم عربی به رهبری جمال عبدالناصر رئیس جمهور وقت مصر تا حمله عراق به کویت در سال 1990 و سپس حمله تروریستی 11 سپتامبر که بیشتر عوامل آن تابعیت سعودی داشتند.

این کارشناس آمریکایی در ادامه گزارش خود آورده است: این روابط همواره متبنی بر منافع مشترک بود نه ارزش های مشترک به این معنی که امریکا یک کشور لیبرال و دموکراتیک بوده و عربستان یک نظام کاملا پادشاهی است و باید در نظر داشت که جغرافیای سیاسی موضوع پیچیده ای است و در این میان آمریکا و سایر نظام های بزرگ جهانی در همکاری با نظام های فاسد و سرکوب گر سوودی ندارند به ویژه اینکه اخیرا منافع امنیتی آمریکا و عربستان جز در موارد اندک با یکدیگر همراستا نبوده است.

جنگ یمن با سلاح ها و ناوهای آمریکایی

در یمن حمله نظامی عربستان موجب شد بخش گسترده ای از این کشور از کنترل خارج شود و در نتیجه گروههایی مانند القاعده  در آنجا به میزان زیادی رشد کرده و مستقر شوند حال آنکه سعودی ها بدون سلاح ها و ناوهای آمریکایی قادر به این حملات نبودند.

در لبنان نیز سعودی ها تقریبا تا سرنگونی دولت متزلزل و بی ثبات لبنان و د ر نتیجه گرفتار کردن آن در جنگ داخلی طایفه ای پیش رفته بودند.

تنگنایی که عربستان برای  آمریکا در سوریه به بار آورد

همچنین در سوریه ،عربستان مدتها از گروههای اسلام گرای افراطی که تهدیدی برای منافع آمریکا به شمار می آمدند، حمایت کرد و در عین حال ریاض امریکا را برای سرنگونی نظام بشار اسد تحت فشار قرار داد، اماشکست  تلاش های آمریکا برای تحقق این هدف سخت  آن را در تنگنا قرار داد.

لجبازی عربستان در سوریه و احتمال طولانی شدن جنگ و اشغالگری

نویسنده این گزارش معتقد است، واقعیت این است که بشار اسد و متحدانش عملا در سویه پیروز شدند اما پافشاری عربستان بر لزوم برکناری اسد از قدرت می تواند موجب طولانی شدن حضور نظامی آمریکا در سوریه شود که این تنگنای بزرگی است و احتمال دارد به اشغالگری جدید تبدیل شده و دردسرها وگرفتاری های ناشی از چنین اقدامی را به دنبال داشته باشد.

وی یادآور شد، به عنوان بخشی از بازی اشغالگری طولانی مدت  و به عنوان فرمانده یک گروه نظامی آمریکایی در عراق در سال 2007، معتقد است این حماقت نباید در سوریه تکرار شود، زیرا صرف نظر از آنچه عربستان به دنبال آن است، با شکست داعش زمان خروج آمریکا از سوریه فرار سیده است.

چرا آمریکا با حمایت از عربستان اوضاع را وخیم تر می کند؟

در پایان این گزارش آمده است ، تنها نگرانی آمریکا در منطقه تروریسمی است که حد و مرزی نمی شناسد از همین رو باید پرسید چرا واشنگتن با حمایت از عربستان و مشارکت در گرسنگی تمام عیار و شیوع وبا در فقیرترین کشور عربی یعنی یمن، وخامت اوضاع را دو چندان می کند؟

از مدتها قبل زمان اینکه آمریکا از سیاست های سعودی فاصله بگیرد، فرا  رسیده بود و در این میان آنچه آمریکا نیاز دارد، راهبرد منسجمی است که بر اساس آن ارتش آمریکا از سوق یافتن به سمت گرفتاری بیشتر در خاورمیانه در امان بماند.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0266 sec