شناسه خبر: 123480 منتشر شده در مورخ: 1396/12/01 ساعت: 09:30 گروه: بین الملل

نویسنده معروف سعودی: عربستان در به زانو در آوردن قطر و تضعیف حزب الله شکست خورد

نویسنده معروف سعودی: عربستان در به زانو در آوردن قطر و تضعیف حزب الله شکست خورد
یک نویسنده معروف سعودی گفت، سیاست خارجی عربستان در تحقق دو هدف اصلی خود یعنی به زانو در آوردن قطر و کاهش تاثیر حزب الله بر مراجع تصمیم گیر لبنان ناکام ماند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار ، و به نقل از روزنامه الشرق قطر، «جمال خاشقچی» یک نویسنده معروف سعودی گفت، سیاست خارجی عربستان در تحقق دو هدف اصلی خود یعنی به زانو در آوردن قطر و کاهش تاثیر حزب الله بر مراجع تصمیم گیر لبنان ناکام ماند.

وی در یک  همایش در استانبول گفت، ولیعهد سعودی همانطور که در به زانو در آوردن قطر ناکام  ماند، در تحقق هدف دوم یعنی از بین بردن تاثیر حزب الله بر مراجع تصمیم گیر لبنان نی با شکست روبه رو شد.

فراخواندن سعد الحریری و اعمال فشار بر او نتیجه معکوس داد

این نویسنده سعودی در توضیح این موضوع گفت،ریاض به منظور عملی کردن  هدف خود یا همان کاهش تاثیر حزب الله بر مراجع تصمیم گیر لبنان، سعد الحریری را به عربستان فراخوانده و او را تحت فشار قرار داد که حاصل آن به وجود آمدن بحران روابط دو طرف بود و با وجود اینکه در این خصوص با آمریکایی ها و اسرائیلی ها تماس گرفت باز بی حاصل ماند تا جایی که لحن تند و توام با عصبانیت عربستان علیه لبنان فروکش کرده و سعد الحریری نیز بیش از گذشته  استقلال یافته است.

به گفته وی با وجود شکست محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در تحقق دو هدف مزبور اما وی همچنان به نظرات هیچ کس گوش نمی دهد.

خاشقچی ادامه داد: من مدافع دیدگاه تغییر در عربستان نیستم البته نه به دلیل حمایت و علاقه به خاندان حاکم بلکه به دلیل درک واقعیت جامعه سعودی به این معنی که حامی اصلاحات بوده و بقای خاندان حاکم سعود ی را ضامن حفظ وحدت در کشور می دانم .

یکه تازی و انحصار طلبی بن سلمان نگران کننده است

وی با اشاره به یکه تازی بن سلمان در قدرت و بی توجهی او به نظرات دیگران گفت، این رویکرد او نگران کننده است زیرا بر اساس تجارب تاریخی یکه تازی و انحصار طلبی هیچ گاه خیر به بار نیاورده است حال آنکه بن سلمان تصور می کند فقط او می داند و به دیگران شک و تردید دارد و این وضعیت او مشابه صدام حسین است

این نویسنده سعودی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا کسی می تواند با قدرت گرفتن ولیعهد در کشور مخالفت کرده و یا مانع او شود، گفت: خیر

تغییرات گسترده نهاد مذهبی سعودی را تهدید می کند

وی نسبت به تغییرات گسترده در نهاد مذهبی سعودی هشدار داده و گفت اصلاحات در این نهاد با زور صورت می گیرد نه بر اساس گفت وگو و ولیعهد سعودی هیچ پاسخی دراین خصوص ندارد که منظورش از اسلام میانه رو چیست؟

رضایت سعودی ها از شرایط موجود موقتی است

خاشقجی با بیان اینکه سعودی ها اکنون از فضای باز ایجاد شده راضی هستند گفت، این رضایت مقطعی است زیرا ملت سعودی یک ملت محافظه کار است و از هم پاشیدگی نهاد مذهبی تاثیرات منفی بر عربستان خواهد داشت چرا که این نهاد اکنون ضعیف شده وهمانطور که گفته شد این تغییرات به اجبار صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه تغییرات نهاد مذهبی سعودی باید تحت نظارت صورت گرفته و برنامه ریزی شده باشد، تصریح کرد، این تغییرات هنوز تمام نشده است و نتایج حاصل از آن چه بسا چند سال دیگر نمود یابد.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0376 sec