شناسه خبر: 110322 منتشر شده در مورخ: 1396/06/22 ساعت: 10:13 گروه: فرهنگ و هنر
یادداشت/ سیدیحیی یثربی

اساس هرگونه تحول، توجه به نقد است/ گفتن اینکه اختلاس حرام است، کار راحتی است

اساس هرگونه تحول، توجه به نقد است/ گفتن اینکه اختلاس حرام است، کار راحتی است
گفتن اینکه اختلاس حرام است، کار راحتی است! اما وجود نگاه سیاسی ما را وادار می‌کند به دنبال ساز و کارهای جلوگیری از اختلاس باشیم، وگرنه زیان خواهیم کرد. بنابراین، نصاب دانش برای یک روحانی اکنون باید بسیار بیشتر از گذشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار ، سیدیحیی یثربی(عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی): چندی پیش مقام معظم رهبری دیداری با طلاب حوزه علمیه تهران داشتند و در این دیدار نکات مهمی را متذکر شدند. در این میان چند نکته بود که به نظر من اهمیت بسیاری داشتند، از جمله:

1- نسل جوان نیازمند حرف نو

این یک حقیقت است که حوزه‌های ما نیازمند آن هستند که سخنی نو به میدان آورند، زیرا ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هر لحظه در حال تغییر است. اقدام نو در جهت به روز شدن و سخن نو در جهت ارائه اسلام با زبان و منطق امروز به دنیایی که تشنه معرفت است. در این راستا من دو پیشنهاد دارم:

الف – بازگشت از کمیت به کیفیت:

دوران گذشته ما تا حدود یک قرن پیش، دوران کمیت بود. در آن دوران، ما رسانه‌هایی را که امروز داریم، نداشتیم و بیشتر مردم بی‌سواد بودند. بنابراین حتی جمعیت‌های کوچک مردم نیازمند وجود یک روحانی بودند تا به پرسش‌های آنان پاسخ گوید.

اما امروزه، از طرفی با وجود رسانه‌های گوناگون و از طرف دیگر به دلیل باسواد شدن مردم، باید از کمیت کاسته، بر کیفیت افزود؛ یعنی به جای تربیت تعداد زیادی روحانی، باید به تولید علم و نظریه‌های جدید پرداخت تا نیازمندان معرفت که به دنبال پاسخ پرسش‌هایشان هستند، به نتیجه مطلوب دست یابند.

ب – به روز کردن بحث‌ها و مطالب:

روحانیون باید شرایط امروز را در نظر بگیرند و با مطرح کردن مضمون‌های جدید و عمیق از آموزه‌های اسلام، هر چه بیشتر توجه مردم را به خود جلب کرده، بر ایمان و عمل آنان بیفزایند. آنان باید این نکته را همیشه مورد توجه قرار دهند که اعجاز هر عصری بر اساس حساسیت های آن عصر است. از این رو، اسلام که یک دین جاویدان است، برای هر عصری اعجاز مناسب آن را به همراه دارد! حوزه های ما باید با دقت بسیار، حساسیت های مردم جهان را رصد کرده و آموزه های قرآن را مطابق با همان حساسیت‌ها منتقل سازند.

2- استفاده بهینه از فضای مجازی

در فضای مجازی، همانگونه که مطالب سودمند زیادی برای همه طبقات جامعه وجود دارد، مطالب زیانبار و شبهه‌انگیز نیز، زیاد است. بدیهی است که میزان اثرگذاری این مطالب، به مقدار خلاء ذهنی مخاطبین آنها بستگی دارد. اینجاست که اگر فعالیت مناسب و شایسته امروز نداشته باشیم، ذهن خالی جوانانمان شکار قابل دسترس این شبهه‌ها خواهد بود.

حوزه علمیه با توجه به گستردگی خود و نیز با استفاده از امکانات فراوانی که در اختیار دارد، باید تلاش خود را برای سرشار کردن ذهن جوانان از معرفت نسبت به حقیقت زندگی و آموزه‌های اسلام و رهنمودهای قرآن و اهل بیت(ع) به کار گیرد تا چنان قدرت و غنایی در آنان ایجاد کند که با هر بادی به راحتی از جای نجنبند.

3- ارتقای نصاب علمی

پیش از اینکه نظام سیاسی جامعه ما اسلامی شود، کار اصلی روحانیت تنها گفتن مسأله شرعی، موعظه و امثال اینها بود. اما اکنون که در نظامی اسلامی زندگی می‌کنیم، روحانیون باید به اندازه کافی با پیچ و خم‌های دین‌شناسی، اندیشه، مدیریت، فرهنگ، اقتصاد، سیاست و ... آشنا باشند. روحانی امروزی باید بداند که با وجود نگاه سیاسی، باید قبل از ابلاغ حکم شریعت، به اجرای آن و چگونگی اجرای آن توجه داشته باشد.

برای مثال، گفتن اینکه اختلاس حرام است، کار راحتی است! اما وجود نگاه سیاسی ما را وادار می‌کند به دنبال ساز و کارهای جلوگیری از اختلاس باشیم، وگرنه زیان خواهیم کرد. بنابراین، نصاب دانش برای یک روحانی اکنون باید بسیار بیشتر از گذشته باشد.

4- تبلیغ عملی

امروزه، روحانیون باید هزاران بار بیش از تاکید زبانی بر فضایل و آموزه‌های دینی، مواظب عمل باشند! به این معنا که در نخستین مرحله، باید خود به عنوان الگو، عمل و التزام به شریعت را دقیقاً رعایت کنند تا سرمشق دیگران باشند. همین طور در مسیر شناخت پیشوایان معصوم(ع)، باید بیش از کلام آنان، رفتار آنان را در جامعه در نظر گرفته، به طرح آن بپردازند تا سرانجام بر رفتار مسئولان و ساده‌زیستی آنان تمرکز پیدا کنند. بی‌تردید، این تنها راه مؤثر در احیا و ابقای ارزش‌های اسلامی است.

در پایان یادآور می‌شوم که اساس هرگونه تحول، توجه به نقد است. حوزه، به خاطر ارتباط گسترده‌ای که با مردم جامعه دارد، باید نقدها را جدی گرفته، آنها را دسته‌بندی کرده، به صورت مسأله علمی درآورده و در نهایت برای حل و رفع این مسائل اقدام کند.

بنده به نوبه خود، آمادگی دارم تا در حد توان در جهت ایجاد تحول با حوزه علمیه همکاری داشته باشم.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0284 sec