شناسه خبر: 109944 منتشر شده در مورخ: 1396/06/19 ساعت: 19:51 گروه: سیاسی

دستان خالی ترامپ

دستان خالی ترامپ
در تایید پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام ازیک‌سو و مخالفت تلویحی مقامات آژانس با بازرسی از اماکن نظامی ایران، هر دو به مثابه شکستی سخت برای نیکی هیلی نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد محسوب می شود. همچنین نیکی هیلی در سفر به وین نتوانسته است آمانو را در خصوص اعمال بازرسی نامحدود از اماکن نظامی ایران اقناع کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار ، انتشار گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تایید پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام ازیک‌سو و مخالفت تلویحی مقامات آژانس با بازرسی از اماکن نظامی ایران، هر دو به مثابه شکستی سخت برای نیکی هیلی نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد محسوب می شود. چنانچه منابع غربی گزارش داده اند، نیکی هیلی در سفر به وین نتوانسته است آمانو را در خصوص اعمال بازرسی نامحدود از اماکن نظامی ایران اقناع کند.این در حالی بود که نیکی هیلی در صدد بود با مانور  روی بازرسی نامحدود از اماکن نظامی و غیر نظامی در ایران ( به عنوان پاشنه آشیل برجام) زمینه را جهت ابطال این توافق مهیا سازد. 

همان گونه که اشاره شد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود، بار دیگر پایبندی کشورمان نسبت به برجام را مورد تایید قرار داده است. این گزارش درست پس از سفر نیکی هیلی به وین و دیدار وی با آمانو منتشر شد. این گزارش نشان می دهد که رایزنی‌های نیکی هیلی در وین موفقیت آمیز نبوده است. به عبارت بهتر ، تلاش آمریکا برای اعلام عدم پایبندی ایران به برجام توسط آژانس، با شکست مواجه شده است . برخی مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با رویترز و دیگر رسانه های غربی اعلام کرده‌اند که اساسا  دلیلی برای بازرسی از اماکن نظامی ایران وجود ندارد. با این حال، به نظر می رسد مقامات آژانس همچنان حق دسترسی نامحدود به اماکن نظامی و غیر نظامی ایران را برای خود محفوظ می دانند. در هر حال، رویکرد فعلی آژانس، عدم ورود به این مسئله است زیرا همان گونه که اشاره شد، اصرار مقامات آژانس مبنی بر دسترسی به اماکن نظامی ایران، پاشنه آشیل توافق هسته ای محسوب می شود. مقامات آژانس اخیرا اعلام کرده‌اند که آنها قصد ندارند به بانی بر هم خوردن توافق هسته ای میان ایران و اعضای 5+1 تبدیل شوند. 
انتشار گزارش اخیر آژانس، دردسرهای زیادی را برای ترامپ ایجاد کرده است. وی  روی سفر نیکی هیلی به وین و دیدار وی با آمانو ( در راستای متهم کردن ایران نسبت به عدم پایبندی به برجام) حساب زیادی باز کرده بود. با این حال، به نظر می رسد ترامپ تا ماه اکتبر که قرار است گزارش بعدی خود را در خصوص برجام به کنگره ارائه کند، نمی تواند زمینه سازی لازم را برای خروج از توافق هسته ای صورت دهد. 
در هر حال، طرح دوباره  موضوع بازرسی از اماکن نظامی ایران، آن هم دو سال پس از امضای توافق هسته ای نشان می دهد که ایالات متحده آمریکا ، این موضوع را پاشنه آشیل برجام تلقی می کند.جمهوری اسلامی ایران بارها عنوان کرده است که اجازه بازرسی از اماکن نظامی خود را به بازرسان آژانس نخواهد داد . در دوران برگزاری مذاکرات هسته ای نیز این موضوع بارها از سوی مقامات کشورمان مورد تاکید قرار گرفت. در آن زمان به طور خاص  کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه اصرار داشتند که بازرسان آژانس باید در «هر زمان» به «هر مکان» در ایران دسترسی داشته باشند و در این خصوص تفاوتی میان اماکن نظامی و غیر نظامی وجود ندارد.
واکنش توام با عصبانیت و خشم نیکی‌هیلی پس از انتشار گزارش اخیر آژانس در تایید پایبندی جمهوری اسلامی ایران نسبت به برجام، در نوع خود قابل توجه  است.  نیکی هیلی در این خصوص عنوان کرده است :
« اگر بازرسی از سایت‌های نظامی ایران، آن‌طور که ایرانی‌ها می‌گویند یک رویا است، پایبندی ایران به برجام هم رویا است.»
محمد جواد ظریف  وزیر امور خارجه کشورمان درواکنش به اصرار نیکی هیلی مبنی بر بازرسی آژانس از اماکن نظامی ایران اظهار کرده است :
«آنچه خانم هیلی مطرح کرده بودند بیشتر نشان‌دهنده بی‌اطلاعی ایشان از متن توافق در همه حوزه‌هایی که در آن اظهارنظر کردند، است. برجام کاملاً صریح و کاملاً روشن است و میزان نظارت در برجام هم در آن مشخص است. ....ایشان نمی‌توانند خواسته‌های خودشان  و آمال و آرزوهای خودشان را به‌عنوان ایراد برجام مطرح بکنند.»
 
 
انتهای پیام /
کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0263 sec